آشپزخانه جزیره ای ، آشپزخانه مدرن امروزی

آشپزخانه جزیره ای
آشپزخانه مدرن با آیلند (Island Kitchen Cabinet)

آشپزخانه جزیره ای ، آشپزخانه مدرن امروزی

همه ما به خاطر داریم در گذشته نه چندان دور آشپزخانه ها بصورت اپن بودند. یعنی فضای آشپزخانه ، توسط یک کانتر که به کابینت های آشپزخانه متصل بود و هم شکل آنها بود از سایر قسمت های منزل جدا می شد. این آشپزخانه های اپن طی دهه های گذشته نسل جدید آشپزخانه بودند و جایگزین آشپزخانه های اتاق شکل قدیمی شده بودند.

اما از آنجا که همیشه شاهد تغییر و بهبود در دکوراسیون و پلان منزل مسکونی هستیم، امروزه آشپزخانه های اپن تقریبا بازنشسته شده و نسل جدیدتری از آشپزخانه یعنی آشپزخانه های جزیره ای پا به عرصه وجود گذاشته اند. آشپزخانه های جزیره ای، همانند آشپزخانه های اپن ، باز هستند و فضای آشپزخانه از داخل نشیمن قابل رویت است. (به نسبت آشپزخانه های گذشته که اتاق بودند).

در این بخش قصد داریم به همراه شما، به بررسی نمونه هایی از آشپزخانه جزیره ای بپردازیم تا شما بیشتر و بهتر با ماهیت این نوع آشپزخانه آشنا شوید. پس، اگر قصد داشتن این نوع آشپزخانه را دارید، با گروه کابینت سازی آبان همراه باشید.

آشپزخانه جزیره ای
آشپزخانه مدرن با آیلند (Island Kitchen Cabinet)

اجزاء آشپزخانه جزیره ای

مهم ترین چیزی که در مورد این نوع آشپزخانه باید بدانید، اجزاء اصلی آن است. تمامی آشپزخانه ها دارای اجزاء مشترکی هستند:

ردیف اصلی کابینت ها : در همه آشپزخانه ها بخش اصلی آشپزخانه به ردیف کابینت ها تعلق دارد که بیشترین حجم در آشپزخانه را اشغال می کنند.

جای یخچال : معمولا جای یخچال در کنار کابینت هاست. ممکن است یخچال وسط کابینت ها نیز قرار بگیرید و دو طرف یخچال ، کابینت داشته باشیم. امروزه مرسوم است که برای کابینت نیز باکس MDF مشابه کابینت های آشپزخانه ساخته می شود. به این شکل به یکسان سازی فضای آشپزخانه کمک می شود.

جای اجاق گاز : امروزه گاز رومیزی جای انواع اجاق گاز را در آشپزخانه ها گرفته است. اجاق گاز رومیزی این قابلیت را به ما می دهد که اجاق گاز از آشپزخانه حذف شود و به جای آن فضای کابینتی به اجاق گاز اختصاص یابد که در نتیجه آشپزخانه ی یک شکلی خواهیم داشت. معمولا زیر اجاق گاز هم فر توکار قرار می گیرد.

جای ماشین ظرفشویی و لباسشویی: یکی دیگر از اجزاء اصلی امروزه ی آشپزخانه ها ماشین ظرفشویی و لباسشویی هستند. معمولا این دو عضو در آشپزخانه ها کنار هم و در نزدیکی سینک ظرفشویی قرار می گیرند. این دو ماشین ، معمولا زیر کابینت رفته و صفحه کابینت روی آنها را می گیرد.

جزیره : در آشپزخانه های مورد نظر این بخش یعنی آشپزخانه های جزیره ای بخش دیگری هم وجود دارد به نام جزیره یا آیلند . (Island) . دلیل نامگذاری این بخش به نام جزیره این است که مانند جزیره در دریا، از تمامی کابینت های آشپزخانه جدا قرار گرفته است. برای رسیدن به مفهوم جزیره و آشپزخانه جزیره ای باید چهار طرف جزیره خالی باشد.

آشپزخانه جزیره ای
آشپزخانه مدرن با آیلند (Island Kitchen Cabinet)

کابردهای جزیره در آشپزخانه جزیره ای:

جزیره می تواند نقش های متفاوتی را در آشپزخانه داشته باشد. به طور مثال روی جزیره می تواند نقش میز ناهارخوری یا صبحانه خوری و همینطور نقش میز کار آشپزخانه را داشته باشد. موارد ذکر شده پر کاربردترین و پرمصرف ترین موارد کاربرد جزیره هستند.

علاوه بر این می توان روی جزیره سینک ظرفشویی یا گاز رومیزی را کار کرد. به این شکل، گاز رومیزی و سینک ظرفشویی از محل اصلی خود یعنی کابینت های چسبیده به دیوار جدا شده و در فضای وسط آشپزخانه قرار می گیرند. معمولا در خانه ها و آپارتمان هایی که فضای نشیمن بزرگی در کنار آشپزخانه واقع شده است، سینک یا گاز رومیزی روی جزیره قرار می گیرند. در این حالت کسی که در آشپزخانه مشغول فعالیت و آشپزی است می تواند به سادگی با خانواده و کسانی که در نشیمن نشسته اند ارتباط برقرار نماید.

آشپزخانه جزیره ای
آشپزخانه مدرن با آیلند (Island Kitchen Cabinet)

امکانات اضافی در جزیره آشپزخانه :

به غیر از موارد ذکر شده یعنی استفاده از جزیره به عنوان میز ناهاخوری ، میز کار آشپزخانه ، محل قرار گرفتن سینک ظرفشویی و یا گاز رومیزی و …، وقتی ما از آیلند استفاده می کنیم، می توانیم مجموعه ای از کابینت ها را زیر آیلند در نظر بگیریم. به این شکل فضای ذخیره سازی در آشپزخانه گسترش می یابد. معمولا آیلند داری ابعاد زیر هستند:

عرض استانداردطول استاندارد
بین ۶۰ تا ۱۲۰بین ۱۲۰ تا ۳ متر

با توجه به ابعاد آشپزخانه ، می توان آیلند را در ابعاد مختلف اجرا نمود. بنابراین هر چه آیلند بزرگتر باشد، فضای ذخیره سازی یا کابینت بیشتری را به آشپزخانه ما اضافه خواهد نمود. کابینت سوپر مارکت نیز یکی دیگر از بخش هایی است که می تواند زیر آیلند قرار بگیرد.

آشپزخانه جزیره ای
آشپزخانه مدرن با آیلند (Island Kitchen Cabinet)

سبک طراحی کابینت ها :

همانطور که احتمالا می دانید، کابینت ها امروزه معمولا به دو شکل ساخته می شوند. مدرن و کلاسیک.

کابینت های مدرن می توانند MDF ساده ، هایگلاس ، روکش چوب طبیعی ، روکش پی وی سی ، لمی گلاس و … باشند.

کابینت های کلاسیک نیز امروزه معمولا به نام ممبران شناخته می شوند. یعنی نام کابینت ممبران با نام کابینت کلاسیک مترادف شده است.

هر دو نوع کابینت مدرن و کلاسیک می توانند به شکل جزیره ای باشند. یعنی می توانیم آشپزخانه ای با کابینت های مدرن به سبک جزیره ای داشته باشیم و یا اینکه کابینت ممبران به شکل جزیره ای. در ادامه می توانید نمونه هایی از هر دو آشپزخانه را مشاهده نمایید.

سفارش ساخت آشپزخانه جزیره ای

اگر به آشپزخانه از نوع آیلند علاقه مند هستید و دوست دارید در منزل تان آشپزخانه ای مدرن به سبک جزیره ای داشته باشید، کافی است چهت سفارش ساخت کابینت ، با شرکت کابینت آبان در تماس باشید.

ما منطبق بر سلیقه و بودجه شما و همینطور شرایط و ابعاد آشپزخانه شما سعی می کنیم بهترین کابینت ممکن را برای آشپزخانه شما بسازیم.

آشپزخانه جزیره ای
آشپزخانه مدرن با آیلند (Island Kitchen Cabinet)

 

شرکت کابینت آبان

طراحی و اجرای انواع کابینت آشپزخانه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>